Vánoční cukroví

10.12.2019

Krátké recepty, napsané pro letošní Adventní čtení Cesty domů.


Perníčky

Perníčky se velmi dobře hodí k odměřování času.
O sobotě před první adventní nedělí zaděláme těsto.
Během soboty před druhou adventní nedělí perníčky vykrájíme a upečeme.
V sobotu před třetí adventní nedělí je ozdobíme bílkovou polevou.
Sobota před čtvrtou a poslední adventní nedělí korunuje dílo: perníčky zavěsíme na červené stužky a rozvěsíme je po větvích vánočního stromku.

Pusinky

Počkáme na den, kdy po setmění začne sněžit. Na plechu vyznačíme kolečka, potřeme je rozpuštěným máslem a plech postavíme ven za dveře.
Počkáme půl hodiny až hodinu, podle toho, jak hustě padá sníh. Pak na zasněžený plech opatrně foukáme tak dlouho, dokud na něm nezůstanou jen sněhové hromádky na označených místech. 
Každou sněhovou hromádku zlehka políbíme s myšlenkou na někoho, koho máme rádi. Když to uděláme se skutečnou láskou, pusinka zesládne a v teple kuchyně se nerozpustí.

Vosí hnízda

Příprava tohoto cukroví je časově velmi náročná a vyžaduje trpělivost. Začíná už v létě, kdy si musíme získat důvěru vos, žijících poblíž našeho domu. Neodháníme je, naopak jim podstrojujeme, necháváme venku na stole sladké hrušky, talířky s marmeládou sklenice, ve kterých na dně zůstalo trochu ovocné šťávy nebo piva.
Ke konci srpna postavíme okolo vosího hnízda formičky vosích hnízd. Pokud jsme se o vosy dobře starali, nanosí nám dovnitř zbytky letního slunce a pak přidáme už jen piškot na dno, aby nám vydrželo co nejdéle.

Linecká kolečka

Linecká kolečka potřebujeme nejméně čtyři, ale větší počet rozhodně není na škodu. Připevníme je na boty a rozjedeme se navštívit všechny přátele, na které si vzpomeneme. 
S některými se možná setkáme na půli cesty - zvyk péct linecká kolečka je celkem rozšířený.

Vanilkové rohlíčky

V den, kdy svatý Martin přijíždí na bílém koni, jdeme v jeho stopách a sesbíráme otisky koňských kopyt, abychom měli vhodné formičky na rohlíčky.
Potkat svatého Martina je snadné: je třeba jít do míst, kde žijí ti, s nimiž se dělí o plášť, a nepřijít tam s prázdnou.
Cestou domů se zastavíme v obchodě a za zbylé peníze si koupíme sáček vanilkového cukru na obalení rohlíčků.

Medvědí pracičky

Toto cukroví připravujeme s dětmi.
Do těsta přidáme dostatek mletých oříšků a několik lžic medu. Necháme ho odpočinout, potom rozválíme a ukážeme dětem, jak do něj mohou obtisknout dlaně.
Důležité je, aby při tom děti bručely jako medvědi! (Např.: brum, brum, brum).
Když jsou dlaně obtisknuté úplně všude, těsto rozkrájíme na tak velké kousky, aby na každém z nich byla jedna ruka - pracička, přeneseme je na vymazaný plech a zvolna pečeme.

Vánočka

Potřebujeme mít nablízku někoho, kdo má dlouhé vlasy. Je jedno, jestli jsou to vlasy světlé, tmavé nebo šedé, husté nebo prořídlé. Důležité je, že je často hladíme, umýváme, rozčesáváme a pak z nich splétáme copy. Tak, aby to ani trochu netahalo.
Když pak vezmeme do rukou dobře vykynuté těsto na vánočku, ruce už samy vědí, co mají dělat.


© 2017 Olga Černá. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky